O zlatu a zlacení
Cena zlata stoupla za posledních 10 let o 350%, a stalo se tak pro velkou část populace téměř nedostupné. Tento vzácný kov je od nejstarších dob známkou bohatství a moci, měřítkem hodnot a základem obchodu. Je to nádherný, věčný kov, který byl předmětem obdivu žen i mužů v celé historii lidstva. Díky moderním technologiím, kdy je možné v galvanických lázních nanášet na výrobky silnou vrstvu zlata, se nyní stává přístupným téměř každému.
V orientaci soudobých možností Vám mohou pomoci následující informace.
Výchozí materiál pro výrobu silnovrstvě zlacených výrobků: základní materiál je speciální slitina mědi a zinku „Tombak“. Označuje se Ms 63, Ms 80, Ms 90. Z hlediska možnosti dosahování vysoké kvality povrchu je používán materiál Ms 90.
Povrchové úpravy před pokovením: základní lesk se dociluje používáním kvalitních materiálů s perfektním povrchem, omíláním ve speciálních tělískách s přídavky leštících roztoků, ve vibračních leštičkách tzv. turbofinish, vysokoobrátkovým frézováním diamantovými noži, planýrováním, klepáním, eventuelně ručním leštěním. Výrobky se před galvanizací odmašťují v ultrazvukových lázních. Absolutní odmaštění se před samotnou galvanizací docílí mořením v H2SO4.
Galvanické úpravy před zlacením: na základní kov se nanáší vrstva tzv. kyselé, leskotvorné mědi, která vyrovnává případné jemné nerovnosti povrchu a mikroskopické rýhy. V minulosti bylo nutno na tuto podkladovou vrstvu nanášet další mezivrstvu – nikl. V současné době umožňují moderní galvanické lázně tuto operaci vynechat, aniž by se tím snížila kvalita povrchové úpravy, lesku, či barevného odstínu. Tímto nově zavedeným technologickým postupem je zcela vyloučena přítomnost jakýchkoli škodlivých prvků, především niklu, který může vyvolávat alergické reakce.
Technologie zlacení Subage- Gold Design: jedná se o firemní, dlouhodobě testovanou technologii silnovrstvého zlacení, při které se na výrobky nanáší ve speciálních lázních zlato o ryzosti 18 karátů, jehož vrstva je u SUPER zlacení až 100x silnější než u běžné bižutérie, a u EXCLUSIVE zlacení až 200x ! Toto zlacení garantuje výrobkům dlouhodobou trvanlivost a maximálně tak zvyšuje jejich užitnou hodnotu. Technologie Subage zaručuje rovnoběžné ukládání molekul, které významnou měrou omezuje pronikání korozivních produktů na základní materiál. Jedná se o technologii, při které hrají velmi důležitou roli předúpravy materiálů a složení podpovrchových vrstev. S ohledem na skutečnost, že ryzí, 24-karátové zlato je měkké a bývá červené nebo nahnědlé, nanáší se na výrobky zlato, které je pro zvýšení jeho tvrdosti legované ušlechtilými prvky. Tvrdost tohoto zlata je 120 Vickers a díky legujícím prvkům je zároveň dosaženo dokonalého odstínu. Jeho struktura je navíc zpevněna tzv. calking metodou. Díky této vytříbené technologii, mimořádně silné vrstvě naneseného zlata a výjimečné péči která je povrchové úpravě věnována, prokazují takto ošetřené produkty mnohonásobně delší životnost než je tomu u běžné bižutérie. Aby je nebylo možno zaměnit s méně kvalitními produkty, jsou tímto způsobem zlacené výrobky opuncovány na koncovkách řetízků chráněnou značkou GD-SBS (foto ZDE).
Výhody zlacení technologií Subage®: velmi dlouhá životnost, dokonalý vzhled, ideální odstín, maximálně vyvážený poměr cena- užitnost.
Nevýhody: nutná ochrana před odřením
Porovnání STANDARDNÍHO silnovrstvého zlacení a zlacení metodou SUBAGE®
Řetízek zlacený STANDARDNÍ silnovrstvou metodou po sedmi měsících užívání (vytaveno působení agresivního potu)
Řetízek zlacený silnovrstvou metodou SUPER SUBAGE® po patnácti měsících užívání (vystaveno působení agresivního potu)
Koncovky našich řetízků jsou označeny chráněnou značkou GD-SBS
Ostatní obecně používané technologie povrchových úprav nahrazujících zlato
- Moření: nejzákladnější a nejlevnější ošetření bižuterních výrobků. Výrobek z tombaku (slitina mědi 84 – 90% a zinku 10 – 16%) se omoří v H2SO4 , poté se jeho povrch zakonzervuje pasivací, která krátkodobě zamezuje přístupu vzduchu a částečně agresivním látkám.
Výhody: velmi levná technologie
Nevýhody: zčernání při kontaktu s pokožkou mnohdy do několika hodin
- Bižuterní zlacení: na základní podpovrchovou vrstvu se nanáší dekorativní zlato. Jedná se o velmi tenkou vrstvičku zlata, jejíž síla se pohybuje mezi 0,01 – 0,02 micronu. Není možné nanášet silnější vrstvu, neboť při delším působení galvanické lázně výrobek ztrácí lesk a jeho povrch zmatovatí. Přestože se jedná o tzv. „flash“, tedy pouhý „záblesk“ zlata, někteří výrobci i při použití této technologie deklarují své výrobky jako „zlacené“, ačkoli jejich trvanlivost je značně omezená.
Výhody: relativně levná technologie
Nevýhody: trvanlivost je velmi závislá na podmínkách, kterým je výrobek vystaven, především složení potu. Při dodržování určitých podmínek může být trvanlivost i měsíc či více, často však jen několik týdnů, v závislosti na každém jedinci.
- Silnovrstvé zlacení – STANDARDNÍ metoda: jedná se o proces silnovrstvého zlacení, kdy je na výrobek možno nanášet silnou vrstvu zlata, aniž by ztrácelo lesk. Na rozdíl od výše popsaného „flash“ zlacení, je tato metoda podstatně trvanlivější. Má však své limity, neboť jen v omezené míře vzdoruje prvkům, které jsou obsaženy v potu. Oproti metodě Subage odolává vnějším vlivům podstatně méně.
Výhody: dobrý vzhled, prodloužená životnost oproti bižuterním zlacení.
Nevýhody: vyšší cena, nutnost ochrany před potem a poškrábáním, odstín zlata nebývá ideální.
- Zlatem potahované, nebo válcované šperky za použití obecného kovu jako výchozího materiálu: jedná se o zlatem potahované, nebo válcované šperky (tzv. „overlay“), které se skládají z několika mechanicky nanášených vrstev zlata na obecný kov, takže je zákazník obeznámen s tím, jakou ryzost potažené zlato obsahuje.
Výhody: dokonalý vzhled, delší životnost než galvanické pokovení.
Nevýhody: vyšší cena, nutnost ochrany před hloubkovým poškrábáním.
- Zlatem potahované, nebo válcované šperky za použití stříbra jako výchozího materiálu: jedná se o zlatem potahované, nebo válcované šperky za použití mincovního stříbra jako základního kovu.
Výhody: dokonalý vzhled, delší životnost než u předchozích alternativ
Nevýhody: vysoká cena, nutnost ochrany před hloubkovým poškrábáním.
- Zlaté šperky z masivu: zlaté šperky se vyrábí z masivního zlata nejčastěji o ryzosti 14 karátů (58,3% zlata – 41,7% příměsí), ale lze se setkat i s výrobky o ryzosti 7 karátů. Zlato o ryzosti 24 karátů je pro výrobu šperků nevhodné pro jeho měkkost a vysokou cenu. Podle naleziště zlata mívá též různý odstín, který nemusí být zákazníkem akceptován.
Výhody: dokonalý vzhled, neomezená životnost, Možnost dodatečného rytí, spájení, mechanického leštění či jiných úprav. Pokud dojde k neopravitelnému poškození je možné jej přetavit.
Nevýhody: nejvyšší cena. Ztráta hodnoty při nutném přetavení – výkupní ceny přetaveného zlata jsou několikanásobně nižší, než cena, za kterou byl šperk koupen. Nevýhodou je rovněž potenciální nutnost nosit jeden šperk po celý život, s ohledem na jeho vysokou cenu.